Книга – це віконце, через яке діти бачать і пізнають світ і самих себе.
В.О. Сухомлинський
Щороку – 2 квітня, в день народження великого казкаря Г. К. Андерсена, весь світ відмічає Міжнародний День дитячої книги (ICBD). ![](/and-z_knigami.jpg)
Це свято з’явилося за ініціативи видатної діячки світової літератури для дітей Елли Лепман - організатора Міжнародної ради з дитячої книги (IBBY). Сьогодні це найавторитетніша організація в світі, яка об’єднує письменників, художників, літературознавців та бібліотекарів більше 60 країн світу. У 1967 році Е. Лепман домоглася, щоб рішенням ЮНЕСКО 2 квітня – день народження Г. К. Андерсена - став Міжнародним Днем дитячої книги. Тим самим підкреслила величезне значення письменника та роль дитячої книги у духовному й інтелектуальному розвитку нових поколінь земної кулі.
Кожний рік одна з національних секцій Міжнародної ради з дитячої книги виступає спонсором цього значного свята. Одним з важливих завдань національної секції є вибір гідного автора для створення Послання до дітей земної кулі і талановитого художника, плакат якого стане символом свята на рік. Так, у 2001 році організатором Міжнародного Дня дитячої книги року була визначена національна секція IBBY Угорщини, яка надала можливість створити плакат відомому ілюстратору дитячих книжок, художнику-графіку Кристині Рені. Автором Послання „В книгах є все” стала лауреат багатьох національних і міжнародних нагород, письменник Єва Яниковська. Спонсором Міжнародного Дня дитячої книги 2004 року стала національна секція Греції. Послання до дітей „Світ книг” написала Ангеліка Варелла - номінант Міжнародної премії ім. Г. К. Андерсена (1990 р.). Вона мала також медаль Януша Корчака (1985 р.), є однією з найвідоміших сучасних дитячих письменниць Греції. Автором плаката став художник Ніколас Андрикопулос - номінант Міжнародної премії ім. Г. К.Андерсена, ілюстратор більш ніж 50 книжок.
2005 рік за рішенням ЮНЕСКО оголошено роком Г. К. Андерсена у зв’язку з відзначення ролі видатного письменника та 200-річчя від дня його народження.
В історії літератури мало знайдеться письменників, які б заслуговували на звання: „Великий казкар”, „Добрий чарівник”, „Король казок”. Сам Андерсен у кінці життя, оцінюючи свій талант, визнав, що радість прийшла до нього в образі „музи, яка обдарувала його усім багатством казок – найчистішим у світі золотом, що виблискує вогником у дитячих оченятах, дзвенить сміхом на вустах дітей і батьків”.
2 квітня один раз на 2 роки на черговому конгресі Міжнародної ради з дитячої книги письменникам та художникам вручається головна нагорода – Міжнародна премія імені Г. К. Андерсена. Вона була заснована у 1956 році за ініціативи Елли Лепман для дитячих письменників, а з 1966 року – для художників ілюстраторів дитячих книжок. За статусом цією премією нагороджуються тільки живі номінанти. Міжнародна премія ім. Г. К. Андерсена – це золота медаль з профілем великого казкаря, яку часто називають „Малою Нобелевською премією” і вручається під патронатом Її Високості Королеви Данії Маргарет ІІ.
Першим лауреатом Міжнародної премії імені Г. К. Андерсена стала англійська письменниця Елеонор Фарджон у 1956 році, а 1958 премію одержала Астрид Ліндгрен з Швеції. Лауреатами Міжнародної премії ім. Г. К. Андерсена стали відомі дитячі письменники Джанні Родарі, Туве Янссон, Кристине Нестлінгер, Джеймс Крюсс, Богумила Ржига, Катарина Патерсон та інші. В 1976 році Міжнародну премію імені Г. К. Андерсена одержала російська художниця Тетяна Маврина. Лауреатами премії 2004 року стали ірландський письменник Мартін Вадделл та нідерландський художник Макс Веятхюс.
![](/and-diti.jpg)
![](/pam-and..png)
Послання Міжнародного Дня дитячої книги 2001 року
Єви Яниковської „В книгах є все”
Що може бути в книгах? Я ламала голову над цим питанням, коли мені було три чи чотири роки. Тоді я часто сиділа на маленькому стільчику в книжковому магазині моїх дідуся і бабусі. Бабуся була за касою, а мама – за прилавком, чекала покупців. За її спиною розміщувалися полиці – до стелі і велика драбина, з її допомогою можна було дістати книги з самого верху.
Тільки не подумайте, що мені було сумно! Коли в магазин заходив покупець, я намагалась вгадати: чи попросить він книгу з нижніх полиць, чи його зацікавлять верхні полиці. Моя прудка і розумна мама знала місце кожної книги в магазині, і, якщо треба було, вона діставала з верхньої полиці книгу з синьою, червоною чи фіолетовою обкладинкою. Я пишалася своєю мамою, і мені все більше хотілося знати, що може бути в книгах. На нижніх полицях теж стояли сині, червоні і фіолетові книги, заповнені чорними літерами, але ні в одній з них не було таких красивих кольорових малюнків, які були в моїх.
Дома читали всі: мама, тато, бабуся і дідусь. Коли я дивилась на їх обличчя, схилені над книгою, я помічала, як іноді вони посміхаються, іноді сумують, іноді перегортають сторінку в напруженні і збудженні. Мені хотілось знати. Що відбувається з ними, поки вони читають. Коли я зверталася до них, то виявлялось, що вони були ніби десь і іншому світі. Чому вони не брали мене туди з собою? Що було в цих книгах? Що ж це була за таємниця, якою зі мною вони не ділилися?
Потім я навчилась читати. Я узнала таємницю цих книг. Я узнала, що в них є все. Не тільки феї, гобліни, принцеси і злі відьми. А і ми з тобою, наші радості, наші надії, сум, добро і зло, правда і неправда, природа і космос – це все в книгах!
Відкрийте ваші книги! Нехай вони поділяться з вами своїми секретами!
|