Вітаю Вас Гість | RSS

П`ятниця, 29.03.2024, 15:59

Меню сайту
Форма входу
Архів записів
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 96
Свята в Україні
Праздники Украины
Пошук книг
Пошук
Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Статистика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Яндекс.Метрика

Урок 3


П

 

 

 

 

 

 

 

Бібліотечний урок

Тема. Словники – твої друзі

Мета. Вчити користуватися словниками, допомогти учням проникнути             у світ нового, цікавого, виховувати   бажання   поповнювати              словниковий запас, читаючи словники.

 Обладнання. Словники, таблиці, вислови видатних людей. 

 Епіграф.    Не бійтесь заглядати у словник,

            Це пишний сад, а не сумне провалля.

                                     М.Т. Рильський  

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань.

-      Сьогодні я розпочну урок словами В.Сухомлинського: "Розумна, натхненна книжка нерідко вирішує долю людей”.

-   Згадаємо з попередніх уроків вислови видатних людей про книгу.

-    От бачите, як високо цінували книгу видатні люди. Книги – наші друзі. Вони змушують нас працювати, безупинно вдосконалюватись, щоб ми могли стати справжніми людьми.

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Мотивація уроку.

- Читаючи книгу, газету, журнал, слухаючи радіо чи дивлячись телевізор, спілкуючись із друзями чи дорослими, ви, напевно, зустрічали цілі вирази, або окремі слова, значення яких вам незрозумілі. І, звичайно, виникає потреба з'ясувати їх значення. До яких книг звертатися в таких випадках, де знайти відповідь? (До словників).

- А коли в диктанті ви зробили помилки і вам треба вияснити написання орфограм, тоді до якої книжки треба звертатися? (До словника).

- Багато учнів розмовляють російською мовою. А під час написання твору українською мовою виникають труднощі. Як ви вважаєте, до якої книжки їм треба звернутись? (До словника).

- Так, на допомогу нам у таких випадках приходить словник.

2. Повідомлення теми, мети уроку.

- На сьогоднішньому бібліотечному уроці ми знайомимось із словниками.

Будемо вчитись користуватися словниками, проникати у світ нового, цікавого, поповнювати свій словниковий запас, розвивати в собі чуття слова.

3. Розповідь учителя .

- Що таке словник?

Словник - книга, в якій в алфавітному, тематичному порядку подаються слова якоїсь мови з поясненням їх значення, з перекладом іншою мовою. Словники почали укладати з практичних потреб, з необхідності пояснити застарілі незрозумілі слова чи слова з іншої мови. Так, греки же у V столітті до нашої ери укладали глосарії - тлумачні словники, в яких пояснювали слова, вживані в старовинних пам'ятках. У східних слов’ян перші словники відомі з XIII століття. Спочатку всі відомості розміщувались без будь-якої послідовності, а вже з XVI століття слова стали розташовуватись за алфавітом (азбукою). Їх почали називати азбуковниками. В Україні перший рукописний словничок з'явився у кінці XVI століття. На початку XVII століття видані перші друковані словники. З кінця XVIII століття в Україні складалися переважно двомовні українсько-російські словники або російсько-українські.

Словники – наші друзі, які допомагають правильно писати слова, визначати їх значення, пояснюють походження слів.

Словники розширюють наш кругозір, дають нові відомості з різних галузей науки, техніки, мистецтва і літератури, розвивають культуру мовлення.

Вони бувають мовні та енциклопедичні. Відомий французький письменник А.Франц писав: "Словники - всесвіт у алфавітному порядку. Якщо замислитися, словник - це книга усіх книг, з якої треба здобувати нові знання”.

Словники виникли дуже давно. Найдавніший російський словник з'явився у 1282 році, в ньому давалося пояснення значення 174 маловідомих читачеві слів. В Україні словники «незрозумілих слів» з'явилися ще в часи Київської Русі, в XIII столітті. Спочатку слова розміщувалися без особливої послідовності, але з ХУІ ст. згідно алфавіту їх стали називати „азбуковниками”.

Яким словником користуватися? Це залежить від того, яке завдання необхідно виконати. Якщо вам необхідно визначити значення слова - його вимову, написання, особливості вживання, походження, перекласти слово іншою мовою - вам потрібен мовний словник. Якщо ви хочете довідатись про різні природні явища, видатних людей, дізнатися про відкриття, історичні події

- звертайтеся до енциклопедичних словників.

Сьогодні на уроці ми ближче познайомимось з окремими мовними та енциклопедичними словниками.

Потрібно запам'ятати, що основна структура всіх словників спільна. Слова розташовуються в алфавітному порядку.

Словники бувають різні:

- енциклопедичні,

- тлумачні,

- орфографічні,

- іншомовні,                                                                            

- спеціальні.

ІІІ. Короткий огляд різних словників (групова робота).

Пам’ятка

1.     Назва словника.

2.     Автор.

3.     Видавництво, рік видання.

4.     Анотація.

 Висновок. Усі словники поєднують між собою декілька правил:

      1. Основу словників складають словникові статті та слова.

      2. Слова розташовані за алфавітом.

      3.У більшості словників є умовні скорочення.

Енциклопедичні словники містять більше довідкових та бібліографічних матеріалів, багато ілюстрацій, таблиць, але головне, що поєднує і словники, і енциклопедії –  вони є інструментом пізнання світу.

ІV. Практична індивідуальна робота (з картками)  "Подорож до словника”.

1) Робота з орфографічним словником.

Перевір орфограму: с(е/и)ло, фу(т/д)боліст, екзам(е/и)н, ко(с/з)ьба, моло(т/д)ь, б(а/о)біна, к(а/о)ток, к(а/о)тушка, вимп(е/и)л, д(и/е)станція, ч(е/и)мпіон, н(е/и)діля, пш(е/и)ниця, д(е/и)крет, голу(б/п)ка.

2) Робота з тлумачним словником.

З’ясуй тлумачення слів: авторитет, барвінок, вінок, голуб, діброва, журба, зміст, кепкувати, кутя, оселя, полиця, хустка, цятка.

V. Практична групова робота "Позмагаймося”.

Учні об’єднуються у три групи. Кожна група обирає старшого, який отримує завдання.

Завдання 1 картки.

1. Переклади на українську мову: кладка, обсудить.

2. З’ясуй  значення іншомовного слова : бібліографія.

Завдання 2 картки.

1.    Переклади на українську мову: клад, обхват.

2. З’ясуй значення іншомовного слова: анотація.

Завдання 3 картки.

1. Переклади на українську мову: клок, общаться.

2. З’ясуй значення іншомовного слова: енциклопедія.

VІ. Підсумок.

1. Запитання.

-З якими книжками ми працювали на уроці?

- Що таке словник?

- Як розташовані слова у словнику?

- Де зможете використати отримані знання?

2. Заключне слово бібліотекаря.