Бібліотечний урок
„Знайомство з довідковою літературою”
Мета. Ознайомити учнів
з поняттям "довідкова література”, навчити учнів
користуватися нею, закріпити
знання про структуру книги,
продовжувати виховувати дбайливе ставлення до книги.
Обладнання. Книжкова виставка "Мовні скарбниці”,
енциклопедії,
словники, довідники.
Хід уроку
І. Бесіда – знайомство з енциклопедіями, словниками, довідниками.
Бібліотекар. Чи добре ми знаємо рідну мову? Чи
володіємо нею, чи вміємо грамотно, виразно висловлюватись? Давайте поміркуємо.
Поет ( один з
учнів).
Як парость виноградної лози,
Плекайте мову. Пильно й ненаситно
Політь бур’ян. Чистіше від сльози
Вона хай буде. Вірно і слухняно
Нехай вона щоразу служить вам,
Хоч і живе своїм живим життям.
***
В рідній мові своїй мусиш вивчити кожне слівце,
Доглядати його, як старий садівник деревце.
***
Не бійтесь заглядати у словник,
Це пишний яр, а не сумне провалля,
Збирайте, як розумний садівник,
Достиглий овоч у Грінченка й Даля…
Бібліотекар. Вдумаємось у ці слова. Видатні українські поети дуже
високо цінували книгу, а зокрема словники. А хто може пригадати вірш чи
загадку, або ж прислів’я про книгу?
Сьогодні ми ознайомимось
з довідковою літературою, а це словники, довідники, енциклопедії. З’ясуємо їх
значення. Чи потрібні вони нам узагалі, навчимося ними користуватися.
Із довідковою літературою
ви вже частково ознайомлені: переглядали дитячі кольорові енциклопедії,
виконували домашні завдання, користуючись словниками.
Довідкова література – це
видання, які допомагають нам про щось дізнатись, уточнити, розтлумачити якесь
поняття, перекласти слово з однієї мови на іншу.
А чи знаєте ви що означає
слово "словник”?
Словник – це зібрання
слів, розміщених переважно в алфавітному порядку, з поясненням, тлумаченням чи
перекладом іншою мовою.
"Словник” в перекладі з
латини означає "колекція слів”. Вперше словник використали в Англії у 1225 р. Минуло
більш як 300 років і за нього забули. І за весь цей час не з’ясувалося жодного
слова. Наприкінці 1552 р. вийшов у світ перший словник, який був складений
Ричардом Халатом. Цей словник мав 26000 слів, був дуже популярний, дорого
коштував. Купити могли тільки заможні люди.
У 1807 р. В США почали
роботу над виходом свого словника, в якому налічувалося 12000 слів. А ще
набагато пізніше з’явилися словники в Росії.
У нашій читальній залі ми
маємо багато словників. Вони бувають різні: тлумачні, орфографічні, іншомовних
слів, спеціальні (географічні, технічні, фізичні, тощо).
Широких відомостей
словники не дають, вони лише допомагають в опануванні чогось. Слова у словниках
розташовані у алфавітному порядку, тож щоб відшукувати потрібне слово,
знаходять сторінку з літерою, з якої
починається розшукуване слово, а за літературою знаходять саме слово, читаючи
відповідне пояснення.
ІІ. Змагання „ Хто швидше”
Учні отримують орфографічні словники.
Бібліотекар дає завдання перевірити написання слова. Учні шукають правильне
написання за орфографічним словником. Виграє той, хто першим відшукає слово.
ІІІ. Гра „ Ерудит”
Учні об’єднуються у групи, отримують картки, на одних – слова, на інших
– значення.
Завдання: з’єднати пари слів.
ІV. Продовження бесіди
Бібліотекар.
Коли нам потрібні
докладні й водночас стислі відомості, то словника вже недостатньо. Звертаємось
у такому разі до довідника.
Довідники бувають із
різних галузей знань. Потрібний матеріал у довіднику знаходять за змістом, за
алфавітом. Довідники розраховані на широку читальну аудиторію. У довідниках
можна знайти інформацію про економіку, народи світу, пам’ятки історії і
скульптури України. А ще є довідники школяра, які поглиблюють знання з
предметів (українська мова, математика).
Найбільшим за обсягом
інформації є довідкове видання – енциклопедія. Це систематизоване
завдання знань. Перші книги такого характеру з’явились у Стародавньому Китаї ще
в XII – X ст. н. е. У XIV ст. центром енциклопедичної
літератури став Єгипет. У XVIII ст. в Європі з’явилася "Енциклопедія” Дені Дідро.
Слово "енциклопедія” грецького
походження і означало "інструкція на всі
випадки життя”. Вперше це слово ввів в англійську мову сер Томас Еліот в 1538 р. і розшифрував його як "Книга,
яка пояснює всі відомі науки та предмети”. У сучасних енциклопедіях слова
розташовані в абетковому порядку, але автори стародавніх енциклопедій розташовували
їх на свій смак.
Найстародавніша
енциклопедія, яка дійшла до наших часів, написана Плінієм ще в першому столітті
до н. е. в Римі. Вона називалася "Природнича історія”, складалися з 37 томів,
містила 20 000 статей. Найбільшою енциклопедією була третя китайська
енциклопедія з 50220 томів.
Нині виходять з друку сотні назв літератури
енциклопедичного характеру. Енциклопедії містять відомості з різних галузей
знань.
Фізкультхвилина
V. Завдання "Чи добре ти
знаєш алфавіт”
Ви зрозуміли, що для
користування довідковою літературою необхідно знати алфавіт. А чи добре ви його
знаєте? Перевіримо.
Замінити даний опис у
кожному словничку буквами і прочитати утворені слова.
Буква після букви К,
Буква перед К,
Буква після Л,
Кругла буква алфавіту,
Буква перед О.
( Лимон).
VI. Вікторина
Перевіримо свої
енциклопедичні знання.
Відповівши правильно на всі
запитання, із перших літер відповідей отримаємо слово, яке має дуже велике
значення в житті людини.
1. Однорічна трав’яниста рослина з
високим міцним стеблом і великою жовтою квіткою, яку називають іще "квіткою
сонця” ( соняшник).
А коло хати пелехатий сонях
Пасе траву в блакитному дощі.( Л. Костенко)
2. Одинадцятий місяць календарного
року, третій місяць осені ( листопад).
Уже в саду осінньому
Гуляє листопад.
І літо не повернеться,
Не вернеться назад.( М. Сингаївський)
3. Багаторічна болотяна рослина з
довгими гострими листками ( очерет).
Вітер з гаєм розмовляє
Шепче з осокою…(Т. Шевченко)
4. Польова трав’яниста рослина із
синіми квітками, що росте переважно серед озимих культур (волошка).
5. Природні плоди і зелень, що
вживаються як їжа. (овочі)
Відповідь: слово.
VII. Рефлексія
Читаючи довідкову
літературу ви поширюєте свій кругозір, навчаєтеся виразно і чітко висловлювати
свої думки.
Бібліотекар.
На завершення хочу
розповісти давню легенду. Якось до мудреця привели людину, щоб той визначив
рівень її культури, розвитку. Але незнайомець на запитання мудреця відповів
мовчанням. І мудрець вигукнув: "Скажи хоча б одне слово – і я скажу, хто ти!”.
Мовлення – дзеркало
нашого розуму і душі. "Заговори, щоб я тебе побачив”. Чи можливо це насправді?
Поясніть думку.
( По закінченню бібліотечного уроку
учні отримують пам’ятку).
Пам’ятка учня – читача
1.
Якщо
вам потрібно дізнатись:
-
як
правильно писати те чи інше слово, тоді звертайтеся до орфографічного словника;
-
правильно
вимовляти, наголошувати слова – до орфоепічного словника;
-
значення
слова – до тлумачного словника;
-
звідки
походить це слово – до етимологічного словника.
2.
Якщо
ви хочете дізнатися про різні явища природи, про видатних діячів, історичні
події – зверніться до енциклопедичних словників.
3.
У
словниках-довідниках зібрані знання нагромаджені багатьма поколіннями.
4.
Зверніться
до них, читайте їх, вони завжди і в усьому допоможуть вам.